Buldok a sport

Může vůbec buldok sportovat?

Spousta lidí, když vidí buldoka, myslí si, že je to jen balík sádla, který se nejraději válí na gauči a chrápe.

Ono je to sice částečně pravda, ale když buldokovi nabídnete procházku, nikdy ji neodmítne! Většina lidí pak kouká a nestačí se divit, jak mrštný a rychlý může AB být (takových lidí jsem potkala už spousty)! Naše Růža když chce, nechytnu ji, ani kdybych se na uši stavěla (naštěstí to nedělá skoro vůbec). :-)))

Odpověď tedy zní: Ano i ne. Protože je AB plemeno dost specifické, nelze ho doporučit k výkonnostním nebo rychlostním sportů. To by při své tělesné konstituci a krátké čumě neudýchal. :-( Pokud tedy chceš dělat coursing, bikejöring, scootering, flyball, frisbee nebo cokoliv podobného na vysoké úrovni, můžeš rovnou zapomenout na buldoka! Trpěl by on stejně jako ty.

Ale pozor!! Při troše vůle a příhodných podmínkách lze s buldokem sportovat! Já osobně chodím s Růženkou na treky do přírody a nemáme s tím problém. V zimě je naše kondička horší už kvůli riziku nastydnutí, ale pokud to počasí dovolí, vyrážíme na prochajdy, nejlépe s dalšími psími kamarády. :-) Nedávno jsem si pořídila krokoměr, tak vám sem pak napíšu, kolik to vlastně společně ujdeme kilometrů.

Kromě dogtreků může buldok chodit i na canicross, dokonce jsem viděla i buldoka na agility. Na YouTube najdete spoustu sestřihů, stačí zadat heslo "bulldog". Rekreačně by pak AB zvládl i ten flyball nebo frisbee a jiné podobné vylomeniny, ale nemůžete potom od něj čekat bůhvíjaké výkony, na závody tuplem zapomeňte!

Zvláštním talentem pak buldoci oplívají na ježdění na skatu nebo surfu nebo na skákání na trampolíně. :-) Opět odkazuji na YouTube, kde najdete desítky záznamů buldoka na prkně nebo skákajícího na trampolíně. Je to vážně sranda! Zajímavé je, že ostatních plemen je tam poskrovnu, rozhodně o dost míň než buldoků, takže to opravdu asi bude nějaké zvláštní nadání typické pro tohle plemeno. :-)) Na MVP v Praze jsem se dala do řeči s pánem, co se o tyhle buldočí vlohy zajímal a v USA prý existují chovky, které se specializují přímo na buldoky na prkně a vychovávají k tomu štěňátka už od plínek. Zajímavé. :)

No a taky agility a dogdancing může dělat buldok. :) Obojí jsme si vyzkoušeli a kdybych nebyla líná jako veš, určitě zaznamenáme i pár úspěchů. Bohužel Růženka má problémy s klouby a vazy, a tak holt budeme navždycky už jen začátečníci. Naposled jsme si agi vyzkoušeli na psím víkendu v květnu 2011 a Růženka mile překvapila. Sice vždycky před překážkou dělá fóry, ale když ji trochu "nakopnu", většinou ji zdolá bez problémů. A jakmile jednou něco zkusí, už s tím potom nemá problém. Co se týká dogdancingu, Růženku tyhle kravinky docela baví a já si pořád říkám, že bych se tomu měla víc věnovat, jen tak pro radost. Tak třeba jednou hnu zadkem a pak se tu budu chlubit úspěchy. :)

A ještě jedno upozornění na závěr: pozor na počasí! V teplejších dnech může rychle dojít k přehřátí a úhynu u každého psa, ale buldok je na teplo obzvlášť náchylný, proto nikdy vyšší teploty nepodceňujte! Vždycky s sebou mějte vodu a pokud je to jen trochu možné, berte svého miláčka na procházku ráno nebo večer, kdy jsou teploty snesitelnější.

Plave buldok?

Některý ano a některý ne. Obecně buldoci se subtilnější postavou a menšího vzrůstu mají mnohem větší šanci na to, že budou umět plavat. AB má bohužel příliš krátké nožičky na to, aby měly dostatečný záběr ve vodě a unesly takového cvalíka. Většinou jde buldok bohužel pod vodu. :-( Paradox je ten, že buldok miluje vodu a vrhá se do ní po hlavě!

Naše Růženka od mala noří hlavu nebo alespoň čumák nebo nohu do čehokoliv, co připomíná lavór, vaničku nebo nejmíň kastrol plný vody. :-) Proto jsem jí pořídila osobní bazének, kde se v létě rochní, pouští bublinky a dělá kravinky. Mezi fotkami z jejího miminkovského věku určitě najdete nějakou, kde hrabe do vody a tváří se u toho jako děsnej lovec. :-D Když jsme si ji přivezli, párkrát jsme ji dokonce našli, jak sedí ve své misce s vodou a dělá si z ní lázeňskou koupel. :-D

Takže nikdy, ale opravdu nikdy nepouštějte poprvé svého buldoka samotného do vody!!! Mohlo by se bohužel stát, že ho už nikdy neuvidíte... Zkuste s ním jít do vody společně a držet ho pod bříškem, tak umí plavat každý buldok. Pokud ho na chvilku pustíte a on půjde ke dnu, bohužel patří k těm, kteří nikdy nepoplavou. Já mám pro Růženku plovací vestu (díky, Eliško a Oldíku!!!), pro jistotu. Nehodlám se koukat na to, jak se mi topí pes. Ještě jsme ji nezkoušeli, ale určitě sem pak naše zkušenosti napíšeme. Jediné, čeho se obávám, je Růži láska k vodě. Protože jakmile zjistí, že v ní může i plavat, bude se do ní vrhat jak o život. Těžko jí pak budu vysvětlovat, že s vestou koupání ano, ale bez vesty zákaz. :(