Buldok a jeho povaha

Buldok má ten nejsmutnější pohled na světě. A je si toho vědom. Rychle toho zneužívá ve svůj prospěch...

Když jsme učili Růženku oční kontakt na cvičáku, dokázala pak sedět dlouhé minuty a upřeně mi zírat do očí. Na cvičáku se vždycky smáli, protože i když měla volno, seděla mi způsobně u nohy a civěla na mě. Ne že by mě tak milovala. Ale co kdyby náhodou paničce z kapsy vypadl piškot? :-) Dnes už to tolik nedělá, ale když jím v obýváku, sedne si vedle mě a doslova hltá jídlo očima. Občas si z ní dělám srandu a příborem schválně kroužím kolem její hlavy. Může si krk vykroutit. :-) Korunuje to potom hlavou položenou na moje rameno nebo na okraji sedačky a upřeným psím pohledem.  Denodenně svádím sama se sebou boj, abych jí kousek od stolu nepodstrčila. Naštěstí to po chvilce vzdá a uvědomí si, že by měla mít víc rozumu než já. :)

Buldok je taky inteligentní až vyčůraný. Až moc inteligentní. Naše dáma moc dobře ví, co na nás platí. Je moc bystrá a inteligentní hru pro psy, kdy se pes musí dotknout dlaně napřažené ruky (která se pak různě přemísťuje) následované odměnou ze druhé ruky, pochopila během pár minut. Vyčůraná je jak mraky. Málokdy odolám, když mě provokuje ke hře.

Ano, buldok umí i mluvit! :-) Je schopen nespočetného množství zvuků, od mručení, funění, hlasitého říhání, až po štěkání, blafání nebo vytí. Svým hlasem dokáže i budit respekt. Naše Růženka by ani mouše neublížila. Když ji ale vidím, jak dokáže zle štěkat za brankou, sama si někdy říkám, že bych se jí bála. Lidé procházející okolo ale netuší, že za výhružným štěkáním se skrývá vrtící pahýlek a veselá očka.

Naše Růženka je malý strašpytel. Už od mala byla dost rozmazlená, viď, Vlasti? :-))) A my jsme neviděli důvod, proč ji nerozmazlovat ještě víc. :-) Od mala jsme s ní chodili do města, jezdili autem co nejvíc, brali ji na chatu a sem tam i na nějaký ten výlet. Přesto se Růženka bojí nepříjemných zvuků. Okolo projíždějící kamion nebo vytuněný motor je přeci obrovská tlama, která ji chce sežrat! PET lahev by na ni taky mohla zaútočit, proto před ní raději uteče. Náš odpadkový koš se jí nezamlouvá a když vidí vysavač nebo žehlící prkno, ucpe zadkem mezeru mezi dvěma sedačkami a nehne s ní ani hever. Snažíme se dělat, že se nic neděje a lepší se to. Je to holt taková naše bojavka plachá. Přesto se k cizím chová přátelsky a vždycky k nim důvěřivě zamíří. Nechápu tu její rozporuplnou povahu a když jsme poprvé jely na výstavu, bála jsem se, že kvůli povaze neprojde. Je to ale zároveň malá hrdinka a dračice a poprala se s tím na jedničku. Díky Ince se její stav závratně lepší, protože Inka se naopak nebojí ničeho. Je to takový náš nebojsa, a tak Růženku zasvěcuje do tajuplných zvuků a ukazuje jí, že se nemusí bát. Třeba dneska si Růženka sama od sebe hrála se zmačklou PET lahví. :)

Když naučíte buldoka jezdit pravidelně autem, jízdu si zamiluje. Věstí totiž fajn výlet nebo delší procházku. Naše Růženka se v létě hrne na zadní sedačku, protože moc dobře ví, že půjde do lesů s Goliášem a Bubu nebo že pojede na chatu. Trochu nám to překazilo její dlouhé stonání, kdy jsme ji autem brali prakticky jen na veterinu a když ji teď nakládám do auta, začne se klepat jak ratlík. Chudák si myslí, že jede k vetovi. Moc dobře ale vím, že se to zase srovná.

Buldok nemiluje extrémní teploty, ale velmi rád se opaluje. V létě v parných vedrech si nejraději zaleze do stínu a tam podřimuje. V podvečer je pak plný energie, kterou musí vybít. Proto v horku chodíme na delší procházky jen večer a nosíme s sebou vždycky vodu. V zimě, když je -20, je to obdobné. Růženku večer doslova musím tahat z postele, aby se vyčůrala. Dlouho jsem pro ni nemohla sehnat vestu. Dnes už má teplou bundu i slabší mikinu, zvykla si na ně rychle a dovádí v nich ve sněhu klidně celé hodiny. AB není pes do kotce! Pokud je ten váš otužilý, pak zřejmě vestu potřebovat nebude. Naše Růženka vzhledem ke svým zdravotním komplikacím ale vestu v zimě nosí. Taky miluje vodu, a to bezmezně. Protože málokterý buldok ale plave, zahradili jsme pro jistotu bazén na zahradě. Růženka má svůj letní mini bazének, který jí napustím studenou vodou. Dokáže se v něm cachtat hodiny a dělá v něm blbiny. Chlastá z něj vodu, nadhazuje si ji, noří do vody čumák a pouští do ní bublinky. Je to sranda ji pozorovat.

AB je impozantní pes a ve své historii sloužil k boji s býky (bull = býk, dog = pes). Tatam je ale jeho bojová povaha. Svým vzhledem však může budit respekt. Bohužel pro naši Růženku si spousta majitelů pejsků myslí, že Růža ty jejich miláčky pozře zaživa. Kdyby tak věděli. :-)

Buldok je také srandovně neohrabaný. Naší Růžence občas říkáme tanku nebo kombajne. :-D Když prochází okolo konferenčního stolku, kde není moc místa, a chce se otočit, musí nejdřív nacouvat do rohu a pak až se může otočit. Prostě se všude nevejde. :-) Když je venku s pejsky, svou neohrabanost kompenzuje nálety. Rychle se rozeběhne a odstředivou silou vrazí do psího kámoše jak bomba.

Růženka miluje drbání. Podrbejte ji za uchem nebo nad ocáskem a nadosmrti vás bude milovat. :-) Nejraději má, když si k ní sednu na zem, ona mi narve zadek do klína a já ji drbu po celém těle. To pak blahem vrní a nehne se ode mě na krok. Do rytmu mého drbání si podupává nožičkou (reflex, který má snad každý pes) a je spokojená.

Také pozor na překrmování. Pamlsky se do krmné dávky nepočítají! Buldok velmi rychle pochopí, že když trochu skloní hlavu, faldy se mu nahrnou okolo a společně se smutným kukučem to vypadá, jako by měl každou chvíli umřít hlady. Je pak hodně těžké odolat. Nedělejte to. Jinak budete mít z buldoka hroudu sádla a zaděláváte mu na zdravotní problémy.

Jinak je buldok pejsek jako každý jiný. Umí se urazit, nemluvit s vámi, umí se smát i být smutný. Je to malý klaun a někdy pěkný lenoch. Jedno má ale určitě s  ostatními plemeny společné. Pokud se k němu chováte mile, oplatí vám to svou bezpřehou láskou a oddaností.